کد خبر: 5556
تاریخ انتشار: یکشنبه 7 خرداد 1396 - 09:00   28 May 2017
ارسال به دوستان
الف الف

بنیانگذاران موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان در سال ١٣٧٤ و با هدف ارتقای وضعیت معیشتی فرهنگیان در زمان بازنشستگی اقدام به تاسیس صندوقی کردند که علی رغم چالش های مختلف نه تنها پس از گذشت ٢١ سال به حیات خود ادامه داده، بلکه به بخش زیادی از اهداف مورد نظرش نیز دست پیدا کرده است.

این صندوق در قالب صندوق بازنشستگی مکمل و با تکیه بر دو منبع مالی اصلی یعنی سهم واریزی اعضا و سهم واریزی دولت به نسبت سهم اعضا، فعالیت های اقتصادی خود را آغاز کرد. سرمایه های اولیه موسسه از قطره قطره پس­انداز فرهنگیان و همچنین کمک های دولت جمع شد و در قالب شرکت و پروژه های مختلف سرمایه گذاری شده و سودآوری ایجاد می کند.

با این حال، مجموعه موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان طی یکسال گذشته با فراز و نشیب های زیادی همراه بود. عده ای تلاش کردند عمدا اطلاعات غلطی در اختیار معلمان و افکار عمومی قرار می دهند تا از این طریق بتوانند به اهداف مورد نظر خود دست پیدا کنند.  از این رو تلاش بی نتیجه ای در جهت خلط کردن تسهیلات معوق و مطالبات بانک سرمایه با صندوق ذخیره فرهنگیان انجام دادند اما اعتماد فرهنگیان و درایت مدیران موسسه، باعث شد تا این بحران پشت سر گذاشته شود.

واقعیت این است که کل سهام شرکت های تابعه صندوق ذخیره فرهنگیان در بانک سرمایه به ارزش دفتری ٢١٨ میلیارد تومان و معادل حدود ٤٦ درصد از سهام بانک است که کمتر از ٥ درصد دارایی ٤٦٢٠ میلیارد تومانی (به ارزش دفتری) مجموعه صندوق ذخیره فرهنگیان را در بر می گیرد.

همچنین میزان ورودی اعضای صندوق ذخیره فرهنگیان از ابتدای تاسیس صندوق تاکنون بر اساس گزارش های مالی حدود ١٤٣٤ میلیارد تومان و سهم دولت نیز ٦٣٥ میلیارد تومان است. در طول فعالیت موسسه با همین مبالغ بیش از ٤٠٧٤ میلیارد تومان سودآوری حاصل شده که مجموعه دارایی های موسسه را به بیش از ٦١٤٣ میلیارد تومان رسانده است. صندوق ذخیره فرهنگیان همچنین ضمن عمل به تعهدات خود در قبال تک تک اعضا در طول ٢١ سال گذشته، بیش از ١٥٢٣ میلیارد تومان به عنوان سهم الشرکه به حساب فرهنگیان بازنشسته عضو واریز کرده و مانده دارایی های صندوق ذخیره فرهنگیان در حال حاضر بیش از ٤٦٢٠ میلیارد تومان است.

از این رو، ضمن تشکر از پیگیری نهادهای مرتبط در جهت احقاق حقوق مردم و به ویژه سپرده گذاران بانک سرمایه، همه کسانی که با اتهامات ناروا تلاش کردند تا منافع و حقوق فرهنگیان را وجه المصالحه اغراض سیاسی و جناحی خود قرار دهند باید پاسخگوی زیان هایی باشند که به دارایی های این قشر فرهیخته به ویژه در طول یکسال گذشته وارد کردند. البته فرهنگیان عضو موسسه نیز به ساختگی بودن این فضا کاملا آگاه بوده و همچنان عضویت ٨٨٨ هزار نفری خود در صندوق ذخیره فرهنگیان را حفظ کرده اند زیرا به خوبی می دانند که صندوق به تعهدات خود در برابر اعضا پایبند است.

با این حال، اتفاقات گذشته هرگز نتوانست چرخ فعالیت اقتصادی موسسه را از حرکت بازدارد زیرا حدود ٩٠٠ هزار فرهنگی عضو موسسه، انتظار سودآوری از این مجموعه دارند و مدیران صندوق نیز به پشتوانه اعتماد فرهنگیان استراتژی ها و برنامه های جدیدی برای ادامه فعالیت موسسه تدوین و به مرحله اجرا درآورده اند که یکی از دستور کارهای آن، توسعه پروژه های سودآور به ویژه در حوزه پتروشیمی بوده است.

پیگیری سهم دولت و احیای آن در برنامه ششم توسعه انگیزه دوچندانی به فرهنگیان در جهت عضویت در صندوق ذخیره فرهنگیان داده است. علاوه بر آن گام های جدی در جهت بهره مندی حداکثری فرهنگیان از سهم دولت برداشته شده است. از آنجایی که طبق قانون، دولت موظف است هر ساله معادل سهم واریزی اعضا تا سقف ٥ درصد را به حساب موسسه واریز کند، فرهنگیان عضو موسسه به هر میزان که کمتر از ٥ درصد حق عضویت پرداخت کنند، طبیعتا دولت نیز سهم کمتری پرداخت خواهد کردکه در میزان دریافتی فرهنگیان در زمان بازنشستگی تاثیر بسزایی خواهد داشت.

متاسفانه در طول سال های فعالیت موسسه سهم واریزی اعضا و به نسبت آن سهم واریزی دولت با سیر کاهشی روبرو شده و در حال حاضر به ٢٦/١ درصد حقوق و مزایای آنها رسیده است. در حال حاضر فرهنگیان عضو موسسه در زمان بازنشستگی با توجه به تاریخ عضویت و میزان سهم واریزی، به طور میانگین ١٠٠ میلیون ریال و حداکثر تا ٢٥٠ میلیون ریال دریافت می کنند؛ در حالی که اگر سهم واریزی اعضا به ٥ درصد و سهم واریزی دولت نیز به همان نسبت به حساب موسسه واریز شود، ضمن تقویت توان مالی موسسه در زمینه سرمایه گذاری در پروژه های سودآور، دریافتی فرهنگیان در زمان بازنشستگی به طرز چشمگیری افزایش پیدا می کند.

در پایان متذکر می شوم که صندوق ذخیره فرهنگیان در حالی وارد بیست و دومین سال فعالیت خود می شود که اکثریت قاطع فرهنگیان عضو این موسسه بوده و ده ها شرکت زیرمجموعه در حوزه های مختلف اقتصادی دارد. از این رو با برنامه ریزی های صورت گرفته، این مجموعه علاوه بر سودآوری قابل توجه برای فرهنگیان، می تواند نقش پر رنگی در شکوفایی اقتصادی کشور ایفا کند.